Lerumsträffen 2008 lö 2008-09-20 14:01
Resultat skapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2008

   Pl Namn                      Dst Klubb                          Tid 



H80  (4)       1990 m                      

    1 Gustav Elvmyr               6 Göteborgs Spårvägars GIF     54:02 
    2 Arne Sandström              6 IK Stern                   1:03:01 

      Stig Engström              20 OK Skogshjortarna         Ej godk. 
      Yngve Hederström           20 OK Skogshjortarna         Ej godk. 



H75  (4)       1990 m                      

    1 Jonny Blomqvist             6 Göteborg-Majorna OK          31:36 
    2 Erik Johansson              6 Göteborgs Spårvägars GIF     37:17 
    3 Björn Broman                6 Göteborg-Majorna OK          37:58 
    4 Sten Carlsson               6 Sävedalens AIK               39:08 



H70  (10)      2390 m                      

    1 Ingemar Alfredsson          6 IK Uven                      30:04 
    2 Harry Söderberg             7 FK Friskus Varberg           34:29 
    3 Agne Östensson              6 Tolered-Utby Ol-klubb        36:09 
    4 Göran Olofsson              7 Fjärås AIK                   38:25 
    5 Bengt Fagrell               6 OK Alehof                    51:37 
    6 Totte Holm                 20 Markbygdens OK             1:18:16 

      Rolf Bååth                 20 Hestra IF                 Ej godk. 
      Roland Aasa                 6 IK Uven                   Ej godk. 
      Karl-Erik Holmberg          7 Fjärås AIK                ej start 
      Ragnar Gudmundsson          7 IF Rigor                  ej start 



H65  (10)      2430 m                      

    1 Bertil Ingemarsson         20 Hestra IF                    30:16 
    2 Stig-Ove Toll               6 IK Stern                     31:07 
    3 Lennart Sturesson          23 Linköpings OK                31:33 
    4 Ronny Andersson            20 OK Skogshjortarna            33:03 
    5 Willy Svensson             20 Kinnaströms SK               34:36 
    6 Kent Carlgren              20 OK Skogshjortarna            38:44 
    7 Percy Carlsson              6 Göteborgs Spårvägars GIF     41:45 
    8 Lennart Olsson              6 IK Uven                      48:29 
    9 Hans-Olof Andersson        20 OK Skogshjortarna          1:00:55 

      Kjell-Åke Isaksson         20 OK Skogshjortarna         Ej godk. 



H60  (17)      2490 m                      

    1 Bengt Börjesson             6 OK Alehof                    27:56 
    2 Roland Nilsson             20 Falköpings AIK OK            29:00 
    3 Lennart Almström            6 IK Stern                     33:18 
    4 Anders Axelsson             6 Sävedalens AIK               33:31 
    5 Bengt Mattsson             20 OK Orinto                    34:27 
    6 Anders Björnberg            6 Frölunda OL                  35:45 
    7 Jörgen Hallberg            20 IK Ymer                      36:50 
    8 Tommy Ljusenius            15 Skogsluffarnas OK            38:26 
    9 Lars-Olof Rönnqvist         7 OK Löftan                    40:42 
   10 Sten Olsson                 6 OK Alehof                    42:02 
   11 Björn Ahlnér                6 Göteborg-Majorna OK          42:24 
   12 Kenneth Rosén               6 Göteborg-Majorna OK          44:41 
   13 Lars Mathiasson             6 IK Stern                     45:11 
   14 Claes Lindegårdh            6 Tolered-Utby Ol-klubb        46:41 
   15 Arne Bigsten                6 FK Herkules                  52:43 

      Lars-Erik Gadde             6 Göteborg-Majorna OK       ej start 
      Leo Kullman                 6 OK Alehof                 ej start 



H55  (11)      3080 m                      

    1 Lasse Hogedal              20 Vänersborgs SK               33:24 
    2 Hans Ekberg                20 Trollhättans SOK             35:32 
    3 Per Fredriksson            20 OK Skogshjortarna            36:22 
    4 Kent Eriksson               6 IFK Göteborg                 39:10 
    5 Robert Jessen              20 Främmestads IK               39:34 
    6 Ingvar Andersson           20 OK Amne                      41:17 
    7 Kjell Ehrencrona            6 IFK Göteborg                 43:06 
    8 Lars Ekberg                20 Trollhättans SOK             43:12 
    9 Torbjörn Olsson             6 Göteborg-Majorna OK          44:59 
   10 Thomas Åberg                6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:04:38 
   11 Anders Mohlin               6 IK Stern                   1:19:57 



H50  (17)      3100 m                      

    1 Jan Ivarsson               20 OK Skogshjortarna            32:37 
    2 Clas Johansson             20 Bredareds IF                 33:58 
    3 Mats Lindqvist              6 Sävedalens AIK               34:43 
    4 Per Arnell                 20 Markbygdens OK               36:52 
    5 Ingemar Bertilsson          6 FK Herkules                  37:54 
    6 Mats Strandhagen            6 Göteborg-Majorna OK          38:09 
    7 Jerker Netz                20 Trollhättans SOK             38:33 
    8 Christer Bergagård          6 Tolered-Utby Ol-klubb        38:39 
    9 Johan Magnusson             6 FK Herkules                  38:58 
   10 Anders Spånér               6 Sävedalens AIK               39:30 
   11 Evert Larsson              20 OK Skogshjortarna            40:32 
   12 Ulf Sjödin                 20 OK Skogshjortarna            42:21 
   13 Kenneth Andersoon          14 Nässjö OK                    44:23 
   14 Martin Eickhoff             6 Sävedalens AIK               47:57 
   15 Lars Larsson                6 Sjövalla FK                1:02:16 

      Göran Håkansson             6 IK Uven                   Ej godk. 
      Bengt Petersson            14 IK Hakarpspojkarna        ej start 



H45  (14)      3500 m                      

    1 Per Sander                  6 Göteborg-Majorna OK          30:55 
    2 Maths Carlsson              6 Tolered-Utby Ol-klubb        32:34 
    3 Magnus Wide                 6 FK Herkules                  37:16 
    4 Andres Laas                20 OK Skogshjortarna            38:11 
    5 Per-Arne Wahlgren           6 Sjövalla FK                  40:23 
    6 Björn Lindau                6 Tolered-Utby Ol-klubb        41:34 
    7 Bosse Haglund              20 Bredareds IF                 43:29 
    8 Morten Kjär                   Silkeborg OK                 46:26 
    9 Christer Carlsson           6 Sävedalens AIK               48:45 
   10 Göran Olesund               6 OK Landehof                  50:47 
   11 Hans Voksepp               20 OK Skogshjortarna          1:20:59 
   12 Börje Persson               6 OK Alehof                  1:21:58 
   13 Jan Rydén                   6 Sjövalla FK                1:27:51 

      Sören Bak                     Aalborg OK                Ej godk. 



H40  (18)      3450 m                      

    1 Anders Yngström             6 Göteborg-Majorna OK          29:52 
    2 Martin Svensson            20 Markbygdens OK               33:18 
    3 Nils Gustavsson             6 IFK Göteborg                 33:41 
    4 Ola Wallinder               6 Göteborg-Majorna OK          34:25 
    5 Bertil Petersson           20 IK Ymer                      34:52 
    6 Anders Johansson            6 OK Landehof                  39:24 
    7 Ulf Almehed                 6 Frölunda OL                  42:46 
    8 Leif Hagman                 6 IK Uven                      47:16 
    9 Håkan Berndtsson            6 Frölunda OL                  48:26 
   10 Torbjörn Kjörk              6 Frölunda OL                  48:33 
   11 Anders Sjöberg             14 OK Reftele                   50:15 
   12 Lars-Göran Davidsson        6 Göteborg-Majorna OK          51:52 
   13 Bernt Berndtsson            6 Frölunda OL                  54:18 
   14 Thomas Borne                6 Frölunda OL                  54:53 
   15 Hans-Olof Persson           6 OK Alehof                  1:12:39 
   16 Mats Dahlrot                6 IK Uven                    1:16:20 
   17 David Gabrielsson           6 Sävedalens AIK             1:18:17 

      Niclas Ek                  20 Markbygdens OK            ej start 



H35  (7)       3830 m                      

    1 Mikael Bergstedt           20 Markbygdens OK               41:39 
    2 Fredrik Vörös               6 Frölunda OL                  48:55 
    3 Christer Casselsjö          6 IFK Göteborg                 49:34 
    4 Pär Svensson               20 I 15 IF                      50:24 
    5 Klas Åström                 6 FK Herkules                1:03:41 
    6 Mats Hermansson             6 Kungälvs OK                1:08:04 

      Thomas Westerlund          20 Herrljunga SK Skid o OL   Ej godk. 



H21  (43)      4680 m                      

    1 Johan Greger Larsson        6 IFK Göteborg                 34:41 
    2 Andréas Andersson           6 IFK Göteborg                 35:41 
    3 Daniel Grahn                6 IFK Göteborg                 36:33 
    4 Kristjan Laas               6 IFK Göteborg                 37:39 
    5 Rickard Holmqvist          20 Hestra IF                    37:45 
    6 Johnny Hålsjö               6 OK Alehof                    38:06 
    7 Per-Åke Bligård             6 Göteborg-Majorna OK          38:22 
    8 Magnus Carlstedt            6 Sävedalens AIK               38:29 
    8 Fredrik Norman              3 Leksands OK                  38:29 
   10 Tobias Olsson               6 OK Alehof                    38:57 
   11 Martin Hogedal              1 OK Orion                     39:24 
   12 Emil Bengtsson              7 FK Friskus Varberg           39:36 
   13 Henrik Eriksson             6 Sävedalens AIK               39:44 
   14 Anders Höije                6 Göteborg-Majorna OK          39:46 
   15 Jonas Lundberg              6 Göteborg-Majorna OK          40:22 
   16 Kristoffer Sideby           6 Göteborg-Majorna OK          41:14 
   17 Max Tholén                 20 OK Skogshjortarna            41:36 
   18 Jon Larsson                20 OK Skogshjortarna            42:26 
   19 Mattias Larsson             6 IFK Göteborg                 42:36 
   20 Marcus Kullman              3 Leksands OK                  43:03 
   21 Jonas Hemlin                6 IK Uven                      43:52 
   22 Peter Dellming              6 IFK Göteborg                 44:17 
   23 Stefan Dahl                 6 OK Alehof                    45:45 
   24 Erik Aamot                 20 OK Skogshjortarna            45:56 
   25 Patrik Karlsson             2 OK Skogsmunken               47:10 
   26 Lars Hanning                7 OK Löftan                    48:33 
   27 David Hansson              20 Markbygdens OK               48:42 
   28 Jon Petersson              14 IK Hakarpspojkarna           48:58 
   29 Rickard Nilsson            14 FK Finn                      51:11 
   30 Olof Gardell               23 Linköpings OK                51:13 
   31 Anton Hemlin                6 IK Uven                      51:21 
   32 Jonatan Larsson             2 Uddevalla OK                 51:37 
   33 Erik Bernérus               6 Sävedalens AIK               53:13 
   34 Kjell Einarsson            20 OK Skogshjortarna            54:15 
   35 Max Karle                  20 OK Skogshjortarna            55:22 
   36 Johan Strömö                6 Sävedalens AIK               56:58 
   37 Örjan Emanuelsson           6 Tolered-Utby Ol-klubb        58:21 
   38 Johan Lidström              6 OK Landehof                  59:50 
   39 Daniel Sjölund              6 Göteborg-Majorna OK        1:10:58 

      Andreas Ivarsson           20 OK Skogshjortarna         Ej godk. 
      Jonas H T Karlsson          2 OK Skogsmunken            Ej godk. 
      Kalle Wrane                 6 Sävedalens AIK            ej start 
      Vidar Faxén                 6 Sävedalens AIK            ej start 



H18  (3)       3450 m                      

    1 Markus Krona               20 OK Skogshjortarna            37:22 
    2 Birger Andersson            6 IK Uven                      37:45 
    3 Mattias Eliasson            6 IK Stern                     55:11 



H16  (6)       3480 m                      

    1 Patrik Hedenström           6 Lerums SOK                   44:29 
    2 Albin Casparsson            6 Lerums SOK                   47:57 
    3 Gustav Blide                6 Lerums SOK                 1:02:16 

      Daniel Vedin                6 Frölunda OL               Ej godk. 
      Henrik Dahlrot              6 IK Uven                   ej start 
      Johan Blick                 6 OK Alehof                 ej start 



H14  (17)      2900 m                      

    1 Rasmus Larsson              6 OK Alehof                    26:30 
    2 Fredrik Wennermark          1 OK Skogsfalken               29:33 
    3 Gustav Boquist              6 IK Uven                      32:07 
    4 Karl Modig                  6 OK Alehof                    38:46 
    5 Viktor Yngström             6 Frölunda OL                  40:27 
    6 Erik K Persson             20 Markbygdens OK               40:40 
    7 Jonathan Söderqvist         6 Sjövalla FK                  42:51 
    8 Niklas Frisk               20 Markbygdens OK               49:22 
    9 Leo Karestrand              6 FK Herkules                  53:04 
   10 Johannes Kuhlin             6 Göteborg-Majorna OK          56:51 
   11 Oscar Hedström              6 Frölunda OL                  59:57 
   12 Henrik Möller               7 Fjärås AIK                 1:03:27 
   13 Anton Mohlin                6 IK Stern                   1:12:38 
   14 Karl Rydén                  6 Sjövalla FK                1:23:25 
   15 Fredrik Kjörk               6 Frölunda OL                1:26:43 
   16 Axel Andersson              6 Sjövalla FK                1:38:46 

      Petter Östman               6 Göteborg-Majorna OK       ej start 



H12  (10)      2470 m                      

    1 Johan Wennermark            1 OK Skogsfalken               22:15 
    2 Oskar Lindqvist             6 Sävedalens AIK               22:45 
    3 John Gabrielsson            6 Sävedalens AIK               26:18 
    4 Rasmus Arfwedson            6 Frölunda OL                  27:30 
    5 Petter Sjölin               6 IK Uven                      31:25 
    6 Heino Ollin                 6 Sävedalens AIK               31:28 
    7 Emil Johansson             20 Bredareds IF                 34:00 
    8 Jacob Lövstedt              6 Sjövalla FK                  41:24 
    9 Scott Powell                6 Sävedalens AIK               42:39 

      Fredrik Lind                6 FK Herkules               ej start 



H10  (6)       1910 m                      

    1 Adam Broberg                7 IF Rigor                     26:20 
    2 Niclas Sparrevik            6 Lerums SOK                   32:49 
    3 Joel Leander                6 OK Landehof                  32:59 
    4 Isak Larborn                7 Fjärås AIK                   37:07 
    5 Carl Agrell                 6 Sävedalens AIK               39:24 
    6 Linus Sundberg             20 OK Skogshjortarna            58:43 



D70  (1)       2060 m                      

      Anne-Marie Carlsson         6 Sävedalens AIK            Ej godk. 



D65  (1)       2040 m                      

    1 Elisabeth Ramhult           7 FK Friskus Varberg           57:23 



D60  (10)      2050 m                      

    1 Anita Andersson            20 OK Skogshjortarna            32:31 
    2 Gunnel Steen                6 Kungälvs OK                  32:33 
    3 Lotta Börjesson             6 Sävedalens AIK               38:29 
    4 Eva Isaksson               20 OK Skogshjortarna            38:36 
    5 Elisabeth Rosén             6 Göteborg-Majorna OK          40:27 
    6 Ingegerd Olsson             6 OK Alehof                    40:32 
    7 Ingrid Rex Wallström        6 IK Uven                      47:37 
    8 Enid Ingemarsson           20 Hestra IF                    52:47 
    9 Marianne Faxén              6 Sävedalens AIK               56:19 
   10 Kristina Andersson         20 OK Skogshjortarna            58:32 



D55  (4)       2130 m                      

    1 Gunilla Hogedal            20 Vänersborgs SK               32:38 
    2 Eva Blomström               6 IK Stern                     36:02 
    3 Britt-Marie Andersson      20 OK Amne                      42:02 
    4 Ann-Kristin Lindegårdh      6 Tolered-Utby Ol-klubb        51:14 



D50  (10)      2440 m                      

    1 Gunilla Axelsson            6 Sävedalens AIK               29:14 
    2 Anna-Karin Granath          6 Tolered-Utby Ol-klubb        34:46 
    3 Ann Laas                   20 OK Skogshjortarna            35:39 
    4 Marie-Louise Karlqvist      4 Svaide-Roma SOK              36:46 
    5 Lena Håkansson              6 IK Uven                      40:42 
    6 Marita Larsson             20 Markbygdens OK               52:23 
    7 Ingrid Jessen              20 Främmestads IK             1:05:22 
    8 Kersti Westin              20 OK Skogshjortarna          1:30:49 
    9 Ulla von Schedvin          20 Markbygdens OK             2:12:21 

      Berit Ivarsson             20 OK Skogshjortarna         Ej godk. 



D45  (8)       2600 m                      

    1 Agneta Sander               6 Göteborg-Majorna OK          34:24 
    2 Britta Sahlin              20 Vänersborgs SK               36:48 
    3 Annika Aasa                 6 IK Uven                      37:07 
    4 Silke Klick                 6 IK Stern                     41:01 
    5 Lisbeth Bergagård           6 Tolered-Utby Ol-klubb        44:51 
    6 Lisa Larsson                6 Sjövalla FK                  46:27 
    7 Susanne Eickhoff            6 Sävedalens AIK               55:51 
    8 Karin Bergdahl              6 Sävedalens AIK             1:00:32 



D40  (5)       3180 m                      

    1 Monika Johansson           20 Bredareds IF                 56:22 
    2 Annica Tholén              20 OK Skogshjortarna            56:23 
    3 Annika Kuhlin               6 Göteborg-Majorna OK        1:02:29 
    4 Ulrika Krona               20 OK Skogshjortarna          1:13:18 

      Johanna Wallinder           6 Göteborg-Majorna OK       ej start 



D35  (3)       3150 m                      

    1 Hanna Axmalm                6 Sävedalens AIK             1:02:49 
    2 Malin Olsson                6 Göteborg-Majorna OK        1:04:02 

      Ann-Sofi Hermansson         6 Kungälvs OK               ej start 



D21  (32)      3510 m                      

    1 Sandra Andersson            6 IFK Göteborg                 37:54 
    2 Karin Aneland               6 IFK Göteborg                 38:58 
    2 Helena Lidhage             20 Ulricehamns OK               38:58 
    4 Stina Strömstedt            6 IFK Göteborg                 40:23 
    5 Maria Holmstrand            6 IFK Göteborg                 42:12 
    6 Malin Hultqvist            20 IF Hagen                     44:17 
    7 Karin Elgh                  6 Sävedalens AIK               44:56 
    8 Sandra Wassblad             2 Uddevalla OK                 45:16 
    9 Agneta Nordholm             6 Sävedalens AIK               46:43 
   10 Ida Hördegård               6 IFK Göteborg                 47:10 
   11 Karin Kullman               6 OK Alehof                    47:50 
   12 Kristin Ander               6 OK Landehof                  48:59 
   13 Christine Litzell          20 OK Skogshjortarna            49:03 
   14 Desiré Rex                  6 OK Landehof                  49:43 
   15 Anna Säfsten                6 FK Herkules                  50:54 
   16 Carolina Klasson           20 Ulricehamns OK               52:48 
   17 Linda Wennerlund            6 Göteborg-Majorna OK          53:13 
   18 Liselott Nordgren           6 OK Landehof                  53:18 
   19 Sara Holmberg               6 Göteborg-Majorna OK          53:36 
   20 Jennie Nilsson             20 IF Hagen                     54:47 
   20 Suzy Larsson               20 OK Skogshjortarna            54:47 
   22 Marie Johansson             6 Göteborg-Majorna OK          55:02 
   23 Anna Nilsson               13 FK Snapphanarna              57:07 
   24 Isabell Josefsson          14 OK Reftele                 1:01:08 
   25 Åsa Hagnestål               6 Göteborg-Majorna OK        1:06:58 
   26 Joanna Eklund               3 Domnarvets GOIF            1:13:08 

      Bodil Halvarson             6 Göteborg-Majorna OK       Ej godk. 
      Frida Kjellberg             6 IFK Göteborg              Ej godk. 
      Malin Eklund                6 Kungälvs OK               Ej godk. 
      Josefin Antonsson           7 OK Löftan                 Ej godk. 
      Johanna Asp                 6 IFK Göteborg              ej start 
      Jessica Åberg               6 Tolered-Utby Ol-klubb     ej start 



D20  (2)       3150 m                      

    1 Malin Börjesson             6 OK Alehof                  1:22:31 
    2 Silvana Nicklasson          2 OK Gipen                   1:23:26 



D18  (2)       3180 m                      

    1 Josefin Bergagård           6 Tolered-Utby Ol-klubb        50:26 
    2 Sofia Wide                  6 FK Herkules                1:09:54 



D16  (3)       2940 m                      

    1 Elin Classon               20 OK Orinto                    51:48 
    2 Amanda Karestrand           6 Lerums SOK                   57:33 
    3 Martina Johansson          20 Bredareds IF               1:00:37 



D14  (15)      2520 m                      

    1 Linnea Wahlgren             6 Sjövalla FK                  26:33 
    2 Erica Pettersson            6 Sjövalla FK                  29:44 
    3 Filippa Spånér              6 Sävedalens AIK               31:47 
    4 Hanna Magnusson             6 FK Herkules                  32:05 
    5 Marie Bak                     Aalborg OK                   33:45 
    6 Sofia Johansson             6 OK Alehof                    33:51 
    7 Elin Blick                  6 OK Alehof                    35:05 
    8 Emmeli Axmalm               6 Sävedalens AIK               37:51 
    9 Nanna Theilgaard              Aalborg OK                   41:32 
   10 Anne Edsen                    Århus 1900                   43:57 
   11 Astrid Kjär                   Silkeborg OK                 45:42 
   12 Freja Björnberg             6 Frölunda OL                  49:28 
   13 Marie-Louise Möller           Aalborg OK                   57:29 
   14 Caroline Lövstedt           6 Sjövalla FK                1:02:32 

      Ellinor Åhman              20 Bredareds IF              Ej godk. 



D12  (6)       2470 m                      

    1 Elin Pettersson             6 Sjövalla FK                  29:46 
    2 Benedikte Vindum Larsen       Aalborg OK                   33:48 
    3 Ellen Sander                6 Göteborg-Majorna OK          36:20 
    4 Elin Wahlgren               6 Sjövalla FK                  37:59 

      Ella Wallinder              6 Göteborg-Majorna OK       ej start 
      Amanda Jansson              6 Lerums SOK                ej start 



D10  (7)       1910 m                      

    1 Julia Bergdahl              6 Sävedalens AIK               32:24 
    2 Tove Johansson              6 OK Alehof                    37:30 
    3 Stina Sjölin                6 IK Uven                      40:29 
    4 Linn Sander                 6 Göteborg-Majorna OK          52:21 

      Agnes Spånér                6 Sävedalens AIK            Ej godk. 
      Martina Kylebäck-Wenner     6 Sävedalens AIK            Ej godk. 
      Annie Petersson            20 IK Ymer                   ej start 



U4  (1)        2520 m                      

    1 Therese Berg                6 Tolered-Utby Ol-klubb        52:07 



U3  (2)        2470 m                      

    1 Tim Jonasson                6 Frölunda OL                  54:17 

      Erik Karlsson               6 Tolered-Utby Ol-klubb     ej start 



U2  (8)        1910 m                      

    1 Andreas Lundquist          20 IK Omega                     27:11 
    2 Isabella Lago               6 Göteborg-Majorna OK          30:08 
    3 Lucas Jansson               6 Lerums SOK                   33:12 
    4 Janneke Snijder             6 IK Uven                      39:49 
    5 Marcus Pikkarainen          6 Sjövalla FK                  39:58 
    6 Anna Nordholm               6 Sävedalens AIK               42:59 
    7 Carl Berggren               6 Tolered-Utby Ol-klubb        45:42 

      Klara Wallinder             6 Göteborg-Majorna OK       ej start 



U1  (8)        1860 m                      

    1 Fanny Leander               6 OK Landehof                  28:16 
    2 Per Nordholm                6 Sävedalens AIK               30:38 
    3 Linnea Pihl                 6 OK Alehof                    31:04 
    4 Elin Hermansson             6 Kungälvs OK                  33:50 
    5 Axel Hermansson             6 Kungälvs OK                  33:56 
    6 Erik Johansson              6 OK Alehof                    35:02 

      Elin Lundquist             20 IK Omega                  Ej godk. 
      Alicia Leander              6 OK Landehof               ej start 



INSKOLNING  (9 2120 m                      

      Johanna Lundgren            6 Lerums SOK                   Godk. 
      Casper Jonasson             6 Frölunda OL                  Godk. 
      Lisa Samuelsson            20 IK Ymer                      Godk. 
      Zebastian Arfwedson         6 Frölunda OL                  Godk. 
      Frida Haglund              20 Bredareds IF                 Godk. 
      Linus Pihl                  6 OK Alehof                    Godk. 
      Ida Lilleeng                2 OK Gipen                     Godk. 
      William Sturesson           6 Lerums SOK                   Godk. 
      Maja Axelsson                 Klubblös                     Godk. 



Öppen 1  (13)  2440 m                      

    1 Gabriel Sturesson           6 Lerums SOK                   41:50 
    2 Ella Sjödin                20 OK Skogshjortarna            47:30 
    3 Max Alfredsson             20 OK Orinto                    49:48 
    4 Elin Hedström              20 OK Orinto                    49:50 
    5 Jonathan Blomkvist          7 FK Friskus Varberg           55:44 
    6 Lilian Svensson            20 Kinnaströms SK               59:22 
    7 Arvid Backteman             6 Lerums SOK                 1:03:40 
    8 Saga Backteman              6 Lerums SOK                 1:20:36 
    9 Lina Boman                    Klubblös                   1:20:38 
   10 Erik Boman                    Klubblös                   1:20:43 
   11 Karin Backteman             6 Lerums SOK                 1:20:47 
   11 Kristina Boman                Klubblös                   1:20:47 

      Mika Petersson             14 IK Hakarpspojkarna        Ej godk. 



Öppen 2  (4)   3470 m                      

    1 Magdalena Agrell            6 Sävedalens AIK             1:27:48 

      magnus hederström          20 OK Skogshjortarna         Ej godk. 
      Frida Rönnqvist             7 OK Löftan                 Ej godk. 
      Bo Söderqvist               6 Sjövalla FK               Ej godk. 



Öppen 4  (23)  2910 m                      

    1 Benjamin Rolfö             20 Markbygdens OK               42:48 
    2 Sara Lindgren                 Klubblös                     48:14 
    3 Anni Engström               1 OK Orion                     48:38 
    4 Karin Wahlgren              6 Sjövalla FK                  49:47 
    5 Bo Bengtsson                6 OK Alehof                  1:00:45 
    6 Elisabeth Jonasson         20 OK Orinto                  1:02:55 
    7 Lars Torstensson            6 Göteborgs Skidklubb        1:03:13 
    8 Daniel Lundell                Klubblös                   1:06:58 
    9 Marina Sundberg            20 OK Skogshjortarna          1:09:56 
   10 Matti Larborn               7 Fjärås AIK                 1:10:03 
   11 Peter Broberg               7 IF Rigor                   1:12:11 
   12 Oskar Vamling               6 Frölunda OL                1:15:45 
   13 Maria Vamling               6 Frölunda OL                1:15:59 
   14 Rune Jungbjer               6 Göteborgs Skidklubb        1:20:40 
   15 Caroline Wistrand          23 OK Kolmården               1:21:11 
   16 doris eliasson              6 OK Landehof                1:22:51 
   17 Johanna Rönnqvist           7 OK Löftan                  1:23:56 
   18 Louise Larborn              7 Fjärås AIK                 1:53:27 

      Per Möller                  7 Fjärås AIK                Ej godk. 
      Gunilla Sonden              6 FK Herkules               Ej godk. 
      Charlotta Berggren          6 Tolered-Utby Ol-klubb     Ej godk. 
      Mattias Larsson               Klubblös                  Ej godk. 
      Gunnar Eriksson             3 Avesta OK                   maxtid 



Öppen 5  (23)  3910 m                      

    1 Jonas Axelsson              1 Stigmännen Karlshamns OK     41:37 
    2 Emelie Steen                6 Kungälvs OK                  49:54 
    3 Klas Adolfsson             20 IK Ymer                      54:24 
    4 Björn Alfredsson              Klubblös                     57:30 
    5 Ola Alfredsson                Klubblös                     58:25 
    6 dennis Andersson            6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:05:34 
    7 Lennart Vamling             6 Frölunda OL                1:15:11 
    8 Gunnar Olsson              20 OK Skogshjortarna          1:18:05 
    9 john Jonsson                6 OK Landehof                1:18:53 
   10 Christina Pettersson        6 Sjövalla FK                1:20:12 
   11 mikael arvidsson              Klubblös                   1:24:54 
   12 Gun Frisk                  20 Markbygdens OK             1:38:35 
   13 Marc Vogel                  6 FK Herkules                1:42:30 
   14 Caroline Näslund            6 OK Landehof                1:46:08 
   15 Lennart Danielsson          6 Göteborgs Spårvägars GIF   1:50:15 
   16 Frank Danielsson            6 Göteborgs Spårvägars GIF   1:50:18 
   17 Maria Abrahamsson           6 Kungälvs OK                1:59:03 
   18 Monika Swärd                6 Göteborgs Spårvägars GIF   2:34:49 

      Joel Larsson                6 Sävedalens AIK            Ej godk. 
      Anna Rosnäs                15 Skogsluffarnas OK         Ej godk. 
      Bengt Olsson                6 Göteborg-Majorna OK       Ej godk. 
      britt Birklin               6 Tolered-Utby Ol-klubb     Ej godk. 
      Robert Persson                Klubblös                  Ej godk. 



Öppen 7  (19)  3100 m                      

    1 Benny Mild                 20 Gällstadsbygdens SOK         39:31 
    2 Simon Vogel                 6 FK Herkules                  39:53 
    3 Lotta Nilsson               6 OK Alehof                    41:06 
    4 Lars Kullman                6 OK Alehof                    42:33 
    5 Kennet Öhlund              20 IK Ymer                      44:45 
    6 Bengt Classon              20 OK Orinto                    48:53 
    7 Karin Samuelsson           20 IK Ymer                      52:38 
    8 Sofia Karlsson              6 OK Landehof                  53:42 
    9 Daniel Hansson             20 IK Ymer                      58:22 
   10 Bo Adolfsson               20 IK Ymer                    1:09:17 
   11 Jonas Bondesson             7 FK Friskus Varberg         1:10:04 
   12 Svante Johansson            6 Göteborgs Skidklubb        1:10:35 
   13 tomas Hellberg              6 FK Herkules                1:13:35 
   14 Gunnel Svantesson          20 IK Ymer                    1:20:05 
   15 Christer Classon           14 IFK Sävsjö                 1:20:35 

      Inga Persson                6 OK Landehof               Ej godk. 
      Lars-Åke Johansson         20 IK Ymer                   Ej godk. 
      Robert Hedström             6 Frölunda OL               Ej godk. 
      Kristian Adolfsson         20 IK Ymer                   Ej godk. 



Öppen 8  (10)  4440 m                      

    1 Tobias Ahnoff               6 Göteborg-Majorna OK          36:43 
    2 Jonas Nilsson               6 FK Herkules                  45:43 
    3 Anders Hederskog            6 IFK Göteborg                 46:24 
    4 David Hägg                  4 Gotlands Bro OK              54:27 
    5 Marcus Gardelius            4 Gotlands Bro OK              57:19 
    6 Pierre Karlsson             6 OK Alehof                    57:22 
    6 Gustav Glansén              6 Lerums SOK                   57:22 
    8 Caroline Wilbois           15 Tullinge SK                1:01:29 
    9 Torbjörn Wikström          20 OK Orinto                  1:09:35 
   10 David Svantesson           20 IK Ymer                    1:17:16