Lerumsträffen 2009sö 2009-09-20 18:10
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2007

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H80  (8)       2660 m                      

    1          Ture Gunnarsson           28     6 Göteborg-Majorna OK          43:27 G        
    2          Bengt Borg                26     6 Göteborg-Majorna OK          45:41 G        
    3          Stig Engström             26    20 OK Skogshjortarna            53:38 S        
    4          Sven Åke Pettersson       28     6 Kungälvs OK                1:09:09          
    5          Hugo Krause               25     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:15:01          

               Arne Sandström            21     6 IK Stern                  Ej godk.          
               Yngve Hederström          24    20 OK Skogshjortarna         Ej godk.          
               Gustav Elvmyr             00     6 Göteborgs Spårvägars GIF  Ej godk.          



H75  (12)      3010 m                      

    1          Jonny Blomqvist           31     6 Göteborg-Majorna OK          43:19 G        
    2          Åke Johansson             31    20 Trollhättans SOK             43:52 G        
    3          Leif Edsand               34     6 Sävedalens AIK               44:11 G        
    4          Leif Berg                 34     6 Göteborg-Majorna OK          51:57 S        
    5          Carl-Henrik Hallberg      32     6 IK Uven                      52:16 S        
    6          Erik Johansson            00     6 Göteborgs Spårvägars GIF     53:02 S        
    7          Sten Carlsson             32     6 Sävedalens AIK               53:56 S        
    8          Gösta Cederin             34     6 Göteborg-Majorna OK          54:22 S        
    9          Björn Broman              31     6 Göteborg-Majorna OK          54:39 S        
   10          Sven Andersson            30    14 OK Stigen                    55:02 S        
   11          Gunnar Larsson            32     2 Uddevalla IS                 55:10 S        

               Rolf Forsman              31     6 Tolered-Utby Ol-klubb     Ej godk.          



H70  (18)      4200 m                      

    1          Lennart Bernhed           37     6 Tolered-Utby Ol-klubb        50:40 G        
    2          Andre Alexandersson       38     6 Kungälvs OK                  55:10 G        
    3          Roland Brandshage         38     6 Sävedalens AIK               56:07 G        
    4          Göran Olofsson            37     7 Fjärås AIK                 1:00:15 S        
    5          Agne Östensson            36     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:00:59 S        
    6          Matts Mattsson            39     2 OK Gipen                   1:02:36 S        
    7          Ingemar Alfredsson        37     6 IK Uven                    1:03:02 S        
    8          Kurt Rydin                38    20 OK Tranan                  1:04:49 S        
    9          Lennart Nyman             38    20 Hestra IF                  1:06:07 S        
   10          Nils-Olov Torsell         37     6 Sävedalens AIK             1:22:45          
   11          Erland Olsson             35    20 Dalsjöfors GOIF            1:24:28          
   12          Gert Emanuelsson          37     6 FK Herkules                1:26:13          
   13          Roland Aasa               37     6 IK Uven                    1:32:47          
   14          Gunnar Bylund             38    20 Rydboholms SK              1:35:21          
   15          Gösta Grahn               37     6 Sävedalens AIK             1:37:17          
   16          Totte Holm                35    20 Markbygdens OK             1:42:33          
   17          Rolf Stenström            37    20 Vänersborgs SK             1:55:40          

               Bengt Hallén              36    20 Trollhättans SOK          ej start          



H65  (35)      4200 m                      

    1          Roland Nilsson            44    20 Falköpings AIK               41:43 G        
    2          Dag Lorén                 44    20 OK Frisene                   43:29 G        
    3          Henrik Hvoslef            42     6 IK Stern                     45:55 G        
    4          Hans Persson              44    18 OK Älgen                     46:57 G        
    5          Olle Hermansson           42    20 IK Ymer                      47:33 S        
    6          Kalle Johansson           44    20 OK Skogshjortarna            48:07 S        
    7          Lars Finbom               42     6 OK Landehof                  49:06 S        
    8          Sven Erik Sjöholm         43    20 Mullsjö SOK                  49:34 S        
    9          Ingemar Lindblom          44     6 IFK Göteborg                 49:37 S        
   10          Rune Arvidsson            40    20 Markbygdens OK               50:13 S        
   11          Lennart Höije             43    15 OK Ravinen                   50:48 S        
   12          Gunnar Vallin             44     6 OK Landehof                  50:52 S        
   13          Hans Johansson            42     6 IK Stern                     55:04 S        
   14          Arne Pedersen             00       Mariager Fjord OK            55:05 S        
   15          Lars Tuvesson             44    20 Ulricehamns OK               56:07 S        
   16          Lars Olof Lannfelt        43    20 OK Skogshjortarna            57:30 S        
   17          Thomas Kleist             44    23 Boxholm-Mjölby OL            58:26 S        
   18          Bengt Inghammar           41     6 Göteborg-Majorna OK          59:21 B        
   19          Karl-Axel Johansson       42     6 IK Uven                    1:01:07 B        
   20          Christer Westberg         43     6 IFK Göteborg               1:02:47 B        
   21          Tore Pettersson           40     2 OK Gipen                   1:05:19          
   22          Bengt Börjesson           44     6 OK Alehof                  1:05:40          
   23          Ronny Andersson           42    20 OK Skogshjortarna          1:07:27          
   24          Kenneth Rosén             44     6 Göteborg-Majorna OK        1:08:32          
   25          Bo Leuchovius             40     6 Göteborg-Majorna OK        1:09:22          
   26          Stig-Ove Toll             42     6 IK Stern                   1:10:19          
   27          Ivan Ernvid               40    20 Nitta IF                   1:16:44          
   28          Percy Carlsson            00     6 Göteborgs Spårvägars GIF   1:20:25          
   29          Mårten Svensson           44     2 Stångenäs AIS              1:21:52          
   30          Toivo Voudinmäki          43    20 Mullsjö SOK                1:22:44          
   31          Sune Mentor               43     6 Göteborg-Majorna OK        1:23:29          
   32          Göran Leffler             41    16 Katrineholms OK            1:30:44          

               Bertil Ingemarsson        43    20 Hestra IF                 Ej godk.          
               Ingvar Ottosson           40     6 Göteborg-Majorna OK       ej start          
               Melvin Kristiansen        40     7 IF Rigor                  ej start          



H60  (37)      4650 m                      

    1          Carl-Henry Andersson      48    20 OK Orinto                    50:38 G        
    2          Stefan G Larsson          45    14 OK Njudung                   53:14 G        
    3          Jan Vulcan                48     6 Tolered-Utby Ol-klubb        57:43 S        
    4          Olof Karlsson             46     2 Uddevalla OK                 58:32 S        
    5          Christer Elfsberg         49    18 Kristinehamns OK           1:00:56 S        
    6          Lars-Göran Axmalm         46     6 Sävedalens AIK             1:01:59 S        
    7          Thomas Åberg              45     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:02:50 S        
    8          Hans Carlstedt            46     6 Sävedalens AIK             1:02:53 S        
    9          Lennart Almström          46     6 IK Stern                   1:04:05 S        
   10          Bengt-Rune Wallström      45     6 IK Uven                    1:04:59 S        
   11          Bengt Mattsson            46    20 OK Orinto                  1:07:39 S        
   12          Bo Sören Svensson         48     6 Sjövalla FK                1:07:43 S        
   13          Benny Ivarsson            47     7 Fjärås AIK                 1:08:14 S        
   14          Johnny Karlsson           48     2 Uddevalla OK               1:09:04 S        
   15          Bo Hjalmarsson            45    20 Gällstadbygdens SOK        1:10:02 S        
   16          Lars Mathiasson           47     6 IK Stern                   1:11:13 S        
   17          Larseric Larsson          47    18 Degerfors OK               1:11:29 S        
   18          Per-Olof Fernberg         45    13 IS Skanne                  1:12:04 B        
   19          Bertil Hermansson         45     2 Stenungsunds OK            1:12:17 B        
   20          Lars-Olof Rönnqvist       48     7 OK Löftan                  1:14:57 B        
   21          Anders Björnberg          45     6 Frölunda OL                1:15:49 B        
   22          Kurt-åke Karlsson         45     6 Sjövalla FK                1:16:56 B        
   23          Jan Larsson               45     6 Sävedalens AIK             1:17:28          
   24          Jukka Rankanen            45     6 Sjövalla FK                1:18:12          
   25          Ted Liivrand              46    20 OK Skogshjortarna          1:19:06          
   26          Claes Lindegårdh          48     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:19:57          
   27          Niels Jörgen Iversen      00       Mariager Fjord OK          1:21:32          
   28          Kent Jogeland             49    20 IK Ymer                    1:21:35          
   29          Jörgen Fransson           47    14 Emmaboda Verda OK          1:21:40          
   30          Sten Olsson               48     6 OK Alehof                  1:21:42          
   31          Ingmar Olsson             46    20 Herrljunga SK              1:22:54          
   32          Staffan Broberg           48     6 IF Marin Väst              1:30:53          
   33          Arne Bigsten              47     6 FK Herkules                1:57:17          

               Rune Sandberg             45     2 Uddevalla OK              Ej godk.          
               Lennart Andersson         49     6 Göteborgs Skidklubb       Ej godk.          
               Hans Morgan Carlsson      47     6 IFK Göteborg              ej start          
               Lennart Hermansson        46     2 Stenungsunds OK           ej start          



H55  (9)       4860 m                      

    1          Yngve Norell              52     6 Frölunda OL                  42:59 G        
    2          Per Ivarsson              50    20 Trollhättans SOK             48:50 S        
    3          Björn Pettersson          53    20 Ulricehamns OK               50:15 S        
    4          Jan Carlsson              54     6 IFK Göteborg                 53:17 S        
    5          Ulf Peterson              54     6 Kungälvs OK                  54:32 S        
    6          Stefan Janslätt           53     6 Tolered-Utby Ol-klubb        59:32 S        
    7          Torbjörn Olsson           53     6 Göteborg-Majorna OK        1:00:13 S        
    8          Sten Blomström            51     6 IK Stern                   1:04:16 B        
    9          Ingemar Carlsson          54     6 Sävedalens AIK             1:42:12          



H50  (22)      5690 m                      

    1          Jan Ivarsson              57    20 OK Skogshjortarna            54:18 G        
    2          Pierre Karlsson           55     6 OK Alehof                    59:10 G        
    3          Mats Strandhagen          55     6 Göteborg-Majorna OK        1:01:34 S        
    4          Stefan Sjöblom            58     6 Frölunda OL                1:02:24 S        
    5          Bengt Nilsson             57     6 Göteborg-Majorna OK        1:04:24 S        
    6          Ulf Sjödin                55    20 OK Skogshjortarna          1:08:35 S        
    7          Martin Eickhoff           58     6 Sävedalens AIK             1:09:30 S        
    8          Magnus Uppström           59     6 FK Herkules                1:10:04 S        
    9          Ulf Palmér                56    20 Ulricehamns OK             1:10:08 S        
   10          Per Gustafsson            59    20 Ryda SK                    1:14:26 S        
   11          Helge Sögård              00       Mariager Fjord OK          1:15:09 S        
   12          Henrik Carlsson           57     6 IK Uven                    1:18:10 B        
   13          Torbjörn Almgren          59     6 Göteborgs Skidklubb        1:19:15 B        
   14          Ingemar Strandell         55     6 Göteborgs Skidklubb        1:20:52 B        
   15          Anders Kjellberg          59    20 OK Flundrehof              1:25:17          
   16          Jörn Blom                 00       Mariager Fjord OK          1:35:03          
   17          Bo Hermansson             56     6 Göteborg-Majorna OK        1:35:52          
   18          Jens Christensen          00       Mariager Fjord OK          1:36:28          
   19          Poul Hansen               00       Mariager Fjord OK          2:04:08          

               Conny Sahlin              55    20 Vänersborgs SK            Ej godk.          
               Torbjörn Halvarsson       57     7 Fjärås AIK                ej start          
               Jörgen Ivarsson           58    20 Hestra IF                 ej start          



H45  (38)      6260 m                      

    1          Bertil Åkesson            63    20 Markbygdens OK               53:28 G        
    2          Ulf Andersson             61     6 Göteborg-Majorna OK          55:03 G        
    3          Per Flakberg              62     6 IFK Göteborg                 56:13 G        
    4          Per Sander                63     6 Göteborg-Majorna OK          56:59 G        
    5          Ulf Wallin                60     6 Sjövalla FK                  59:20 G        
    6          Jörgen Ekman              63    18 Västvärmlands OK             59:29 G        
    7          Magnus Karlsson 1         64     6 OK Landehof                1:01:10 S        
    8          Ragnar Uppström           64     6 FK Herkules                1:02:31 S        
    9          Per-Arne Wahlgren         62     6 Sjövalla FK                1:02:41 S        
   10          Jörgen Hallén             63    20 Trollhättans SOK           1:03:32 S        
   11          Magnus Wide               62     6 FK Herkules                1:05:36 S        
   12          Andrew Lago               61     6 Göteborg-Majorna OK        1:07:09 S        
   13          Mikael Jungbjer           64     6 Göteborgs Skidklubb        1:08:33 S        
   14          Jens Lindström            64    20 Tibro OK                   1:08:40 S        
   15          Nils-Olof Larsson         60    20 Vänersborgs SK             1:10:58 S        
   16          Johan Byström             62     6 KFUK-KFUM IA Göteborg      1:12:08 S        
   17          Stefan Gustafsson         62     6 IFK Göteborg               1:15:04 S        
   18          Göran Stuhlhofer          63     6 OK Landehof                1:17:45 B        
   19          Stefan Hammar             63     6 FK Herkules                1:18:12 B        
   20          Stefan Hornebrant         62    20 Trollhättans SOK           1:18:29 B        
   21          Hans Kööhler              63    20 Trollhättans SOK           1:21:22          
   22          Leif Hagman               63     6 IK Uven                    1:27:08          
   23          Hans Lindgren             62    20 OK Skogshjortarna          1:28:47          
   24          Ulf Almehed               64     6 Frölunda OL                1:32:34          
   25          Klaus Wolsing             00       Mariager Fjord OK          1:35:25          
   26          Leif Moberg               60    20 Vänersborgs SK             1:35:52          
   27          Kjell Einarsson           64    20 OK Skogshjortarna          1:35:54          
   28          Håkan Wåhlander           61     6 Frölunda OL                1:43:51          
   29          Sven-Olof Pålsson         60     6 Kungälvs OK                1:48:20          
   30          Mats G Andersson          64    20 OK Skogshjortarna          1:53:36          
   31          Hans Voksepp              62    20 OK Skogshjortarna          2:02:48          

               Bengt Grewin              63     6 Frölunda OL               Ej godk.          
               Thomas Attfors            61     6 Tolered-Utby Ol-klubb     Ej godk.          
               Lars Magnusson            63     6 OK Landehof               Ej godk.          
               Kent Klasson              63    20 Hestra IF                 ej start          
               Magnus Ohlsson            64     6 Sjövalla FK               ej start          
               Christer Carlsson         61     6 Sävedalens AIK            ej start          
               Anders Lindén             61     6 Frölunda OL               ej start          



H45 MOTION  (2 5170 m                      

    1          Kjell Fransson            63     6 OK Alehof                  1:27:32 S        

               Peter Hammersberg         61     6 Frölunda OL               ej start          



H40  (18)      6650 m                      

    1          Johan Otterström          68     6 Göteborg-Majorna OK          54:02 G        
    2          Max Tholén                69    20 OK Skogshjortarna            58:57 G        
    3          Anders Yngström           66     6 Göteborg-Majorna OK          59:39 G        
    4          Henrik Nordholm           67     6 Sävedalens AIK             1:01:30 S        
    5          Leif Einarsson            65     6 Kungälvs OK                1:04:16 S        
    6          Jim Axmalm                67     6 Sävedalens AIK             1:06:39 S        
    7          Mattias Bååth             68     6 Sävedalens AIK             1:07:11 S        
    8          Nils Gustavsson           67     6 IFK Göteborg               1:07:24 S        
    9          Ulf Danielsson            66     2 Åmåls OK                   1:07:37 S        
   10          Claes Hagstrand           67     6 Göteborg-Majorna OK        1:07:48 S        
   11          Carl Norin                66     6 Frölunda OL                1:12:43 S        
   12          Erik Ruotsalainen         66     6 FK Herkules                1:16:21 S        
   13          Magnus Bernhed            67     6 FK Herkules                1:20:52 B        
   14          Mats Dahlrot              65     6 IK Uven                    1:31:27          
   15          Thomas Borne              67     6 Frölunda OL                1:33:26          
   16          Ole Praestgård            00       Mariager Fjord OK          2:09:25          

               Richard Blom              65     6 Frölunda OL               Ej godk.          
               Anders Larsson            67    20 Vänersborgs SK            ej start          



H35  (18)      7140 m                      

    1          Daniel Olsson             74    20 Dalsjöfors GOIF            1:01:08 G        
    2          Anders Arfwedson          70     6 Frölunda OL                1:08:00 G        
    3          Thomas Karlsson           70     6 Sjövalla FK                1:08:07 G        
    4          Richard Sott              74     6 Frölunda OL                1:08:35 G        
    5          Anders Ling               70    14 Jönköpings OK              1:08:50 G        
    6          Magnus Homann             70     6 Frölunda OL                1:10:10 S        
    7          Jan Johansson             73     6 Frölunda OL                1:15:32 S        
    8          Erik Lauri                72     6 FK Herkules                1:17:08 S        
    9          Örjan Emanuelsson         71     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:17:15 S        
   10          Peter Lekberg             72     6 Sävedalens AIK             1:18:21 S        
   11          Mats Ahnheim              68    20 Tibro OK                   1:21:03 S        
   12          Pär-Magnus Bjurek         70    20 Tibro OK                   1:30:33 B        
   13          Klas Åström               70     6 FK Herkules                1:32:37 B        

               Lars Kullman              74     6 OK Alehof                 Ej godk.          
               Christer Casselsjö        72     6 IFK Göteborg              Ej godk.          
               Kristian Adolfsson        74    20 IK Ymer                   ej start          
               Jonas Gustafsson          73    20 Vänersborgs SK            ej start          
               Anders Hellgren           70     6 Frölunda OL               ej start          



H35 MOTION  (4 6420 m                      

    1          Niklas Larsson            71     6 IK Uven                    1:00:38 S        
    2          Torbjörn Saetre           67     6 OK Landehof                1:26:13 B        
    3          Christer Henriksson       66     6 Sävedalens AIK             1:44:30          

               Sven Eriksson             67     6 OK Landehof               Ej godk.          



H21  (36)      7810 m                      

    1          Klas Dalberg              69     6 Göteborg-Majorna OK          57:29 G        
    2          Christian Nielsen         78     6 IFK Göteborg                 58:26 G        
    3          Johan Greger Larsson      76     6 IFK Göteborg                 59:09 G        
    4          Rickard Holmqvist         83    20 Hestra IF                    59:20 G        
    5          Andréas Thern             78     6 IFK Göteborg               1:00:14 G        
    6          Roine Pettersson          64     6 IFK Göteborg               1:02:04 G        
    7          Johan Ingemarsson         72     7 FK Friskus Varberg         1:02:28 G        
    8          Mattias Nilsson           88    20 Vänersborgs SK             1:04:01 S        
    9          András Szabó              88     6 Göteborg-Majorna OK        1:04:14 S        
   10          Marius Pedersen           00       Ås-UMB                     1:05:11 S        
   11          Fredrik Weihard           80     6 Sävedalens AIK             1:05:31 S        
   12          Conny Rantzow             77    20 Hestra IF                  1:05:43 S        
   13          Johnny Hålsjö             83     6 Göteborg-Majorna OK        1:06:21 S        
   14          Jonas Lundberg            74     6 Göteborg-Majorna OK        1:09:02 S        
   15          Erik Johansson            86    20 Falköpings AIK             1:10:42 S        
   16          Martin Ahlqvist           71     6 Frölunda OL                1:11:53 S        
   17          Niklas Åberg              75     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:12:30 S        
   17          Lars Jakobsson            79    20 IF Hagen                   1:12:30 S        
   19          Stefan Ringer             89     6 OK Alehof                  1:13:35 S        
   20          Måns Faxén                76    14 Växjö OK                   1:16:39 S        
   21          Anders Lövgärd            74     6 OK Alehof                  1:17:23 S        
   22          Anton Hemlin              88     6 IK Uven                    1:17:29 S        
   23          Lasse Williamsson         72     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:18:31 S        
   24          Jonas Hemlin              90     6 IK Uven                    1:20:02 S        
   25          Sven Granfors             76     6 Sävedalens AIK             1:20:39 S        
   26          Magnus Ullman             62     6 OK Alehof                  1:26:25 B        
   27          Marcus Ullman             88     6 OK Alehof                  1:26:53 B        
   28          Jari Williamsson          69     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:30:05          
   29          Robert Sundström          71     7 FK Friskus Varberg         1:55:08          
   30          Mattias Henriksson        80    15 Centrum OK                 2:04:32          
   31          Erik Hemmendorff          75     6 FK Herkules                2:05:02          
   32          Roger Lundin              71     6 FK Herkules                2:31:25          

               Joakim Axelsson           78     2 OK Skogsmunken            Ej godk.          
               Daniel Larsson            88    20 Vänersborgs SK            Ej godk.          
               Johan Lennartson          82    20 IF Hagen                  Ej godk.          
               Per-Åke Bastestad         76     6 Tolered-Utby Ol-klubb     ej start          



H20  (2)       7140 m                      

    1          Erik Bernérus             90     6 Sävedalens AIK             1:19:43 G        
    2          Joel Vigren               90     6 Sävedalens AIK             2:11:51          



H18  (3)       6650 m                      

    1          Anton Kööhler             91    20 Trollhättans SOK           1:24:29 G        

               Mats Halvarsson           92     7 Fjärås AIK                ej start          
               Johan Attfors             91     6 Tolered-Utby Ol-klubb     ej start          



H16  (4)       5150 m                      

    1          Petter Östman             95     6 Göteborg-Majorna OK          57:10          
    2          Gustav Blide              93     6 Lerums SOK                 1:11:57          
    3          Henrik Dahlrot            93     6 IK Uven                    1:25:58          
    4          Hampus Hammersberg        94     6 Frölunda OL                1:30:05          



H14  (17)      4170 m                      

    1          Gustav Boquist            95     6 IK Uven                      41:00          
    2          Oskar Lindqvist           96     6 Sävedalens AIK               52:45          
    3          John Gabrielsson          96     6 Sävedalens AIK             1:00:08          
    4          Colin Fransson-Lee        95     6 OK Alehof                  1:02:24          
    5          Viktor Yngström           95     6 Frölunda OL                1:06:28          
    6          Fredrik Cahlin            96     6 IF Marin Väst              1:16:04          
    7          Carl Kylin                96     6 IF Marin Väst              1:17:31          
    8          Tim Jonasson              95     6 Frölunda OL                1:39:35          

               Fredrik Lind              96     6 FK Herkules               Ej godk.          
               Arvid Hammar              96     6 FK Herkules               Ej godk.          
               Dennis Karström           96     6 FK Herkules               Ej godk.          
               Heino Ollin               96     6 Sävedalens AIK            Ej godk.          
               Felix Garmer              96     6 Göteborg-Majorna OK       Ej godk.          
               Jacob Lövstedt            96     6 Sjövalla FK               Ej godk.          
               Oskar Vigren              95     6 Sävedalens AIK            Ej godk.          
               Jonatan Bernhed           96     6 FK Herkules               ej start          
               Jesper Mattsson           01     6 Göteborg-Majorna OK       ej start          



H12  (13)      2840 m                      

    1          Rasmus Arfwedson          97     6 Frölunda OL                  22:03          
    2          Albin Pålsson             97     6 Kungälvs OK                  26:08          
    3          Anders Magnusson          98     6 OK Landehof                  26:10          
    4          Johan Olson               98     6 IK Uven                      30:07          
    5          Douglas Fransson-Lee      98     6 OK Alehof                    34:19          
    6          Joel Flakberg             98     6 IFK Göteborg                 36:26          
    7          Karl Pettersson-Palm      98     6 Lerums SOK                   41:30          
    8          Mattias Udén              01     6 Göteborg-Majorna OK          42:44          
    9          Carl Agrell               98     6 Sävedalens AIK               50:51          
   10          Karl Hammersberg          97     6 Frölunda OL                  58:20          

               Mikael Lind               98     6 FK Herkules               ej start          
               Gustav Yngström           98     6 Frölunda OL               ej start          
               Otto Stuhlhofer           98     6 OK Landehof               ej start          



H10  (8)       2170 m                      

    1          Ville Grahn               99     6 IK Uven                      29:26          
    2          Oliver Fransson-Lee       00     6 OK Alehof                    30:43          
    3          Jonas Lauri               99     6 FK Herkules                  32:29          
    4          Axel Åkesson              00    20 Markbygdens OK               33:32          

               Nils Hammar               00     6 FK Herkules               Ej godk.          
               Olof Blide                99     6 Lerums SOK                Ej godk.          
               Olle Hammersberg          99     6 Frölunda OL               ej start          
               Joakim Lindén             00     6 Frölunda OL               ej start          



D75  (3)       2660 m                      

    1          Inga-Lisa Johansson       33     7 Fjärås AIK                 1:08:13 G        
    2          Vera Lång                 32     6 Göteborg-Majorna OK        1:17:52 S        

               Anna-Lisa Berglund        32     6 Sävedalens AIK            Ej godk.          



D70  (7)       2660 m                      

    1          Gudrun Broman             39     6 Göteborg-Majorna OK          38:21 G        
    2          Marianne Grahn            37     6 Sävedalens AIK               44:33 S        
    3          Vivi-Anne Bylund          38    20 Rydboholms SK                48:21 S        
    4          Gunnel Börjesson          38     6 IK Uven                      55:13 B        
    5          Gull-Britt Grönberg       39     6 Kungälvs OK                1:03:16          
    6          Anita Andersson           36     7 Fjärås AIK                 1:12:30          

               Inger Hallberg            37     6 IK Uven                   Ej godk.          



D65  (12)      3010 m                      

    1          Christina Schedwin        44     6 FK Herkules                  41:29 G        
    2          Margareta Emanuelsson     41     6 FK Herkules                  44:38 G        
    3          Kerstin Ernvid            44    20 Nitta IF                     45:43 G        
    4          Ingrid Hermansson         43    20 IK Ymer                      46:14 G        
    5          Birgitta Stenström        42    20 Vänersborgs SK               46:21 G        
    6          Kaarina Voudinmäki        44    20 Mullsjö SOK                  47:02 S        
    7          Britt Rangert             43    14 Växjö AIS                    47:31 S        
    8          Lilian Samuelsson         44     6 Kungälvs OK                  48:46 S        
    9          Ann-Britt Björkman        42     6 Kungälvs OK                  51:23 S        
   10          Birgitta Parkner          43     6 OK Landehof                1:06:15          

               Lisbeth Bernhed           41     6 Tolered-Utby Ol-klubb     Ej godk.          
               Ann-Catrine Ahlström      41     7 Fjärås AIK                ej start          



D60  (17)      3340 m                      

    1          Anita Andersson           48    20 OK Skogshjortarna            46:56 G        
    2          Ingrid Rex Wallström      46     6 IK Uven                      53:26 S        
    3          Gun-Britt Fransson        48    14 Emmaboda Verda OK            55:13 S        
    4          Lotta Börjesson           48     6 Sävedalens AIK               57:37 S        
    5          Ann-Britt Johansson       46     6 IK Stern                   1:02:42 S        
    6          Ingegerd Olsson           48     6 OK Alehof                  1:02:47 S        
    7          Elisabeth Rosén           47     6 Göteborg-Majorna OK        1:02:56 S        
    8          Margareta Larsson         45    14 OK Njudung                 1:04:10 S        
    9          Barbro Andersson          46    20 OK Skogshjortarna          1:04:24 S        
   10          Rigmor Schou              00       Mariager Fjord OK          1:05:36 S        
   11          Eva Höije                 46    15 OK Ravinen                 1:06:19 B        
   12          Ingrid Carlstedt          47     6 Sävedalens AIK             1:17:46          
   13          Ansa McLassen             00       Mariager Fjord OK          1:43:01          
   14          Rosa Johansson            47     6 IK Uven                    1:44:44          
   15          Kristina Andersson        45    20 OK Skogshjortarna          1:45:23          

               Inger Holmstrand          48    20 Herrljunga SK             Ej godk.          
               Gunnel Steen              48     6 Kungälvs OK               ej start          



D55  (8)       3880 m                      

    1          Maria Norell              51     6 FK Herkules                  47:58 G        
    2          Solveig Hedenblom         53     6 Sjövalla FK                  55:58 S        
    3          Elizabeth Borchhorst      00       Mariager Fjord OK          1:03:11 S        
    4          Eva Blomström             50     6 IK Stern                   1:03:28 S        
    5          Eva Thörnblom             51     6 Sjövalla FK                1:04:26 S        
    6          Ann-Kristin Lindegårdh    50     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:09:57 B        

               Inge Iversen              00       Mariager Fjord OK         Ej godk.          
               Karin Axelsson            51     6 IK Uven                   ej start          



D55 MOTION  (4 3150 m                      

    1          Eva-Maj Johansson         46    20 Markbygdens OK             1:21:57 S        
    2          Inger Eismark             49     6 IFK Göteborg               1:25:50 S        
    3          Birgit Ljung              45     2 OK Gipen                   1:30:21 S        

               Harriet Andersson         48    20 OK Skogshjortarna         Ej godk.          



D50  (9)       3880 m                      

    1          Anna-Karin Granath        56     6 Tolered-Utby Ol-klubb        53:01 G        
    2          Gunilla Carlsson          59     6 FK Herkules                1:00:17 S        
    3          Katarina Östling          57    20 OK Skogshjortarna          1:00:39 S        
    4          Susanne Eickhoff          59     6 Sävedalens AIK             1:03:59 S        
    5          Monika Nilsson            58     6 OK Alehof                  1:06:08 S        
    6          Silke Klick               59     6 IK Stern                   1:06:20 S        
    7          Marie-Louise Karlqvist    55     4 Svaide-Roma SOK            1:15:10 S        
    8          Eva Karlsson              56     2 Uddevalla OK               1:20:23 B        
    9          Radka Kühnel              56    20 Trollhättans SOK           1:38:43          



D45  (7)       4200 m                      

    1          Britta Sahlin             61    20 Vänersborgs SK               47:46 G        
    2          Lena Larsson              60     6 Göteborg-Majorna OK          49:06 G        
    3          Annika Aasa               63     6 IK Uven                      54:00 S        
    4          Annette Falck-Larsson     61    20 Vänersborgs SK               59:43 S        
    5          Anna Sjödin               61    20 OK Skogshjortarna          1:14:08          
    6          Karin Bergdahl            62     6 Sävedalens AIK             1:27:26          

               Åsa Nyberg                64     6 Göteborg-Majorna OK       Ej godk.          



D45 MOTION  (5 3150 m                      

    1          Yvonne Jungbjer           63     6 Göteborgs Skidklubb          52:51 S        
    2          Susanne Olsson            58    20 Herrljunga SK                54:22 S        
    3          Anna Durgé                63     6 KFUK-KFUM IA Göteborg        56:36 S        
    4          Jennifer Lee              64     6 OK Alehof                  1:09:49 B        

               Elisabet Lanhammar        60    20 Vänersborgs SK            Ej godk.          



D40  (14)      4250 m                      

    1          Malin Årebäck             65     6 Göteborg-Majorna OK          43:21 G        
    2          Anna Eriksson             68     6 OK Landehof                  47:12 G        
    3          Anette Bernhed            65     6 FK Herkules                  47:36 G        
    4          Annica Tholén             66    20 OK Skogshjortarna            54:38 S        
    5          Lena Carlsson             65     6 Göteborg-Majorna OK          55:06 S        
    6          Anna Abrahamsson          67     6 FK Herkules                  55:51 S        
    7          Suzy Larsson              66    20 OK Skogshjortarna            58:55 S        
    8          Lena Blom                 66     6 Göteborg-Majorna OK          59:12 S        
    9          Anna Asplund              65     6 Kungälvs OK                  59:55 S        
   10          Annika Kuhlin             67     6 Göteborg-Majorna OK        1:01:33 S        
   11          Johanna Wallinder         68     6 Göteborg-Majorna OK        1:09:05          
   12          Charlotta Berggren        68     6 Tolered-Utby Ol-klubb      2:03:02          

               Laila Praestgård          00       Mariager Fjord OK         Ej godk.          
               Agneta Nordholm           66     6 Sävedalens AIK            ej start          



D35  (9)       4670 m                      

    1          Åsa Nordberg              73     6 Göteborg-Majorna OK          47:25 G        
    2          Karin Kullman             74     6 OK Alehof                    52:15 G        
    3          Cecilia Groth             72     6 Kungälvs OK                  55:18 S        
    4          Ellinor Johansson         70     6 OK Alehof                    58:16 S        
    5          Kristin Olsson            73     6 OK Alehof                    59:24 S        
    6          Hanna Axmalm              70     6 Sävedalens AIK             1:09:25 B        
    7          Anna Säfsten              74     6 FK Herkules                1:11:55 B        
    8          Cecilia Flakberg          72     6 IFK Göteborg               1:25:08          

               Angelica Brandqvist       73    20 Tibro OK                  Ej godk.          



D35 MOTION  (6 4110 m                      

    1          Anneli Jansson            70    23 Kisa SK                      51:21 S        
    2          Åse Fuxborg               70     6 Sjövalla FK                  52:22 S        
    3          Camilla Björklund         65     6 Sjövalla FK                  58:26 S        
    4          Pernilla Karlsson         71     6 OK Landehof                1:01:52 S        
    5          Christina Pettersson      66     6 Sjövalla FK                1:12:26 B        
    6          Marie Fröstad             66     6 Kungälvs OK                1:25:25          



D21  (14)      4970 m                      

    1          Annika Östman             75     6 Sävedalens AIK               47:44 G        
    2          Ida Hördegård             77     6 IFK Göteborg                 54:30 S        
    3          Lina Samor                81     6 Sävedalens AIK               56:27 S        
    4          Annica Clevnert Leire     75     6 Sävedalens AIK             1:00:39 S        
    5          Lotta Saetre              74     6 OK Landehof                1:01:25 S        
    6          Yvonne Fjordside          70     6 Sävedalens AIK             1:02:54 S        
    7          Marie Johansson           81     6 Göteborg-Majorna OK        1:03:36 S        
    8          Johanna Asp               72     6 IFK Göteborg               1:04:32 S        
    9          Sara Holmberg             81     6 Göteborg-Majorna OK        1:05:14 S        
    9          Lisa Weimann              89     6 IK Uven                    1:05:14 S        
   11          Mette Byskov              00       Mariager Fjord OK          1:15:28          
   12          Carolina Klasson          86    20 Ulricehamns OK             1:16:10          
   13          Maren Sommerstad Juveli   00       Ås-UMB                     1:28:13          

               Karin A Thern             77     6 IFK Göteborg              Ej godk.          



D21 MOTION  (2 5120 m                      

    1          Emma Axelsson             80     6 Göteborg-Majorna OK        1:46:16 S        

               caroline casselsjö        76     6 IFK Göteborg              Ej godk.          



D18  (1)       4370 m                      

               Frida Strandberg          92     6 Sävedalens AIK            ej start          



D16  (3)       4640 m                      

    1          Felicia Stuhlhofer        95     6 OK Landehof                  59:24          
    2          Caroline Lövstedt         94     6 Sjövalla FK                1:26:27          

               Lina Henriksson           94     6 Sävedalens AIK            Ej godk.          



D14  (15)      3580 m                      

    1          Klara Pålsson             95     6 Kungälvs OK                  40:55          
    2          Erica Pettersson          95     6 Sjövalla FK                  43:11          
    3          Elin Classon              95    20 OK Orinto                    44:21          
    4          Clara Wallin              96     6 Sjövalla FK                  44:41          
    5          Danielle Fröstad          95     6 Kungälvs OK                  46:27          
    6          Jennifer Hallel           95     6 Sjövalla FK                1:03:02          
    7          Elin Wahlgren             96     6 Sjövalla FK                1:04:31          
    8          Ellen Sander              96     6 Göteborg-Majorna OK        1:08:15          
    9          Helena Martinsson         95     6 Sjövalla FK                1:09:04          
   10          Klara Bååth               96     6 Sjövalla FK                1:21:03          

               Johanna Persson           96     6 FK Herkules               Ej godk.          
               Elinor Åhman              00    20 Bredareds IF              Ej godk.          
               Cherie Sjöblom            95     6 Frölunda OL               ej start          
               Lydia Norin               96     6 Frölunda OL               ej start          
               Minda Langmoen            95     6 Kungälvs OK               ej start          



D12  (19)      2840 m                      

    1          Elvira Sellgren           98     6 Göteborg-Majorna OK          29:53          
    2          Elin Pettersson           97     6 Sjövalla FK                  31:08          
    3          Kajsa Jungbjer            98     6 FK Herkules                  34:14          
    4          Lina Pålsson              97     6 Kungälvs OK                  36:16          
    5          Anna Moberg               97    20 Vänersborgs SK               38:19          
    6          Sara Almehed              97     6 Frölunda OL                  40:34          
    7          Agnes Spånér              98     6 Sävedalens AIK               41:42          
    8          Emelie Roos               98     6 OK Landehof                  41:55          
    9          Julia Blom                97     6 Frölunda OL                  42:12          
   10          Martina Kylebäck-Wenner   98     6 Sävedalens AIK               42:29          
   11          Anna Henriksson           98     6 Sävedalens AIK               43:46          
   12          Fanny Andersson           98     6 Göteborg-Majorna OK          46:44          
   13          Moa Kuhlin                98     6 Göteborg-Majorna OK          55:22          
   14          Olivia Ullman             98     6 OK Alehof                    56:44          
   15          Erika Eliasson            97     6 OK Landehof                1:05:16          
   16          Johanna Lundmark          98     6 OK Alehof                  1:12:44          

               Jasmine Axmalm            97     6 Sävedalens AIK            Ej godk.          
               Ella Wallinder            97     6 Göteborg-Majorna OK       ej start          
               Ellen Granath             98     6 Tolered-Utby Ol-klubb     ej start          



D10  (13)      2170 m                      

    1          Janneke Snijder           99     6 IK Uven                      29:15          
    2          Julia Bergdahl            99     6 Sävedalens AIK               30:45          
    3          Hanna Boquist             99     6 IK Uven                      31:24          
    4          Isabella Lago             99     6 Göteborg-Majorna OK          32:17          
    5          Alva Sellgren             00     6 Göteborg-Majorna OK          32:51          
    6          Emma Karlsson             99     6 OK Landehof                  34:50          
    7          Evelina Hall              99     6 FK Herkules                  37:04          
    8          Klara Wallinder           01     6 Göteborg-Majorna OK          38:42          
    9          Märta Blide               99     6 Lerums SOK                   44:46          
   10          Anna Nordholm             99     6 Sävedalens AIK               55:09          
   11          Frida Andersson           00     6 Göteborg-Majorna OK        1:05:17          

               Rebecka Persson           99     6 FK Herkules               Ej godk.          
               Sofia Klasson             99    20 Hestra IF                 ej start          



U4  (3)        3580 m                      

    1          Erik Björklund            97     6 Sjövalla FK                1:06:43          
    2          Felix Ekholm              96     6 IF Marin Väst              1:31:36          
    3          Johan Kollén              96     6 IF Marin Väst              1:31:38          



U3  (6)        2840 m                      

    1          Jakob Westerdahl          98     6 Tolered-Utby Ol-klubb        35:18          
    2          Eric Flakberg             97     6 IFK Göteborg                 41:49          
    3          Filip Leman               96     6 Göteborgs Skidklubb          53:06          
    4          Linnéa Bengtsson Crease   98     6 Sävedalens AIK               58:01          
    5          Alma Pettersson-Palm      95     6 Lerums SOK                 1:00:14          

               Adam Broberg              98     7 IF Rigor                  ej start          



U2  (13)       2170 m                      

    1          Axel Blom                 00     6 Frölunda OL                  20:33          
    2          Jonathan Westerdahl       00     6 Tolered-Utby Ol-klubb        25:55          
    3          William Koskinen          00     6 OK Landehof                  26:03          
    4          Alexander Roos            01     6 OK Landehof                  36:45          
    5          Filippa Sandberg          00     6 Sjövalla FK                  44:45          
    6          Carl Kylebäck-Wennerlöf   00     6 Sävedalens AIK               48:07          
    7          Johan Cahlin              00     6 IF Marin Väst                55:24          
    8          Adam Udén                 01     6 Göteborg-Majorna OK        1:03:15          
    9          Hanna Fuxborg             01     6 Sjövalla FK                1:03:38          
   10          Rebecca Holl              98     6 IFK Göteborg               1:19:13          
   11          Sofia Borne               00     6 Frölunda OL                1:22:56          
   12          Edvin Borne               02     6 Frölunda OL                1:23:13          
   13          Linda Gezelius-Hugosson   01     6 Sävedalens AIK             1:31:39          



U1  (12)       2370 m                      

    1          Johannes Jansson          01     6 Lerums SOK                   20:04          
    2          Kristina Praestgård       00       Mariager Fjord OK            20:46          
    3          Ida Eriksson              00     6 OK Landehof                  23:51          
    4          Linnea Pihl               01     6 Lerums SOK                   26:08          
    5          Rasmus Fjordside          02     6 Sävedalens AIK               27:06          
    6          Emmy Nilsson              01     6 Lerums SOK                   29:55          
    7          Johanna Lundgren          01     6 Lerums SOK                   32:46          
    8          Sanna Möller              99     6 OK Landehof                  33:33          
    9          Isabella Hall             02     6 FK Herkules                  33:41          

               Erica Abrahamsson         01     6 FK Herkules               Ej godk.          
               Samuel Pihlström                 6 OK Landehof               Ej godk.          
               Markus Grahn              00     6 IK Uven                   Ej godk.          



INSKOLNING  (2 2710 m                      

               Zebastian Arfwedson       00     6 Frölunda OL                  Godk.          
               Anna Flakberg             01     6 IFK Göteborg                 Godk.          
               Elin Flakberg             62     6 IFK Göteborg                 Godk.          
               linus Pihl                71     6 OK Alehof                    Godk.          
               rasmus frödin                    6 Sävedalens AIK               Godk.          
               rikard Larsson            71     6 IK Uven                      Godk.          
               Emma Ling                       14 Jönköpings OK                Godk.          
               Erik Ling                       14 Jönköpings OK                Godk.          
               Axel Settergren                  6 Göteborg-Majorna OK          Godk.          
               casper Skepp              73     6 IFK Göteborg                 Godk.          
               Elias Brattberg                  6 Sävedalens AIK               Godk.          
               Disa Rangert              42    14 IK Hakarpspojkarna           Godk.          
               Tor Ehrencrona            64     6 Tolered-Utby Ol-klubb        Godk.          
               albin nyqvist                    6 OK Landehof                  Godk.          
               Elsa Ask                         6 FK Herkules                  Godk.          
               jonathan holm                      Klubblös                     Godk.          
               thea fagerström                  6 IFK Göteborg                 Godk.          
               ida asserlind                      Klubblös                     Godk.          
               elsa karlsson                    6 OK Landehof                  Godk.          
               Ella Söderberg                   6 IFK Göteborg                 Godk.          
               Anton Söderberg                  6 IFK Göteborg                 Godk.          
               Albin Jansson             00    23 Kisa SK                      Godk.          
               Matilda Asp               66     6 IFK Göteborg                 Godk.          
               Linus Kokinsky                     Klubblös                     Godk.          
               mattias lauri                    6 FK Herkules                  Godk.          
               elias lauri                      6 FK Herkules                  Godk.          
               aili ringstad                    6 Tolered-Utby Ol-klubb        Godk.          

               Klara Säfsten             01     6 FK Herkules               Ej godk.          
               Erik Settergren                  6 Göteborg-Majorna OK       Ej godk.          



Öppen 1  (8)   2170 m                      

    1          karin carsten                    6 Göteborg-Majorna OK          44:17 B        
    2          Tobias Karlsson                  6 KFUK-KFUM IA Göteborg        46:28 B        
    3          Emil Axelsson                    6 Lerums SOK                   52:04 B        
    4          Agnes Asp                 99     6 FK Herkules                  53:29 B        
    5          ayan ling                       14 Jönköpings OK                55:35 B        
    6          DagmarJuel Rasmussen               Mariager Fjord OK            58:08 B        
    7          Bertil Jansson                  23 Kisa SK                    1:35:41          
    8          Maria Huseryd                   20 OK Skogshjortarna          1:46:54          



Öppen 2  (18)  3390 m                      

    1          susanne pettersson               6 OK Alehof                    48:38 B        
    2          Jonas Udén                01     6 Göteborg-Majorna OK          49:43 B        
    3          frida rönnquist                  7 OK Löftan                    52:22 B        
    4          anna sundell                     6 IFK Göteborg                 52:26 B        
    5          Jessica Arfwedson         72     6 Frölunda OL                  52:51 B        
    6          magdalena Persson         93     6 FK Herkules                  55:42 B        
    7          Cecila Roos                      6 OK Landehof                  56:25 B        
    8          Marie Wahlderstedt              20 OK Skogshjortarna            58:23 B        
    9          Erik Nordström                   6 IFK Göteborg               1:05:01          
   10          Lena Kollen                      6 IFK Göteborg               1:05:04          
   11          sonja Roxner-Ekholm              6 IF Marin Väst              1:05:07          
   12          Karin Åkesdotter                   Klubblös                   1:05:19          
   13          karin åhman                     20 Bredareds IF               1:06:16          
   14          Ulla Hallgren             57    20 OK Skogshjortarna          1:09:00          
   15          Christina Wernersson      49    20 OK Orinto                  1:14:21          
   16          Lena Carlström-Larsson    52     6 Sävedalens AIK             1:39:19          
   17          magnus hederström               20 OK Skogshjortarna          1:50:20          

               Otto Pile                        6 KFUK-KFUM IA Göteborg     Ej godk.          



Öppen 4  (40)  3040 m                      

    1          ulf persson                      6 FK Herkules                  48:37 B        
    2          Johannes Grahn                   6 IK Uven                      49:53 B        
    3          Gunnel Palgrim            43    20 Vänersborgs SK               53:13 B        
    4          Maria Lindkvist                  6 AstraZeneca IF Mölndal       53:27 B        
    5          Lars Strömberg                  20 OK Skogshjortarna            54:11 B        
    6          Ulrika Krona              67    20 OK Skogshjortarna            55:36 B        
    7          Ola Christofferson                 Klubblös                     55:41 B        
    8          Anna Jansson                       Klubblös                   1:01:13 B        
    9          Anna Hagman               67     6 Lerums SOK                 1:06:28          
   10          Lars Torstensson          60     6 Göteborgs Skidklubb        1:06:43          
   11          Tineke Snijder            72     6 IK Uven                    1:07:55          
   12          Lisenn Jensen                      Mariager Fjord OK          1:08:25          
   13          Hans Emilsson             46    20 Kinnaströms SK             1:08:33          
   14          Willy Svensson            40    20 Kinnaströms SK             1:09:22          
   15          Lillian Svensson                20 Kinnaströms SK             1:09:29          
   16          Malin Söderberg                  6 IFK Göteborg               1:09:54          
   17          Martin Davidsson                   Klubblös                   1:12:15          
   18          erik råvall                        Klubblös                   1:13:40          
   19          Per Robertsson                   6 IFK Göteborg               1:15:43          
   20          katarina borne                   6 Frölunda OL                1:16:13          
   21          Barbro Sandberg           48     6 Göteborg-Majorna OK        1:19:03          
   22          Johan Eriksson                     Klubblös                   1:21:25          
   23          Lovisa Bernerus           94     6 Sävedalens AIK             1:23:31          
   24          Bengt Jonsson             55    20 Hestra IF                  1:26:20          
   25          Barbro Jonsson            53    20 Hestra IF                  1:26:21          
   26          kjell torbernt                   6 OK Alehof                  1:26:31          
   26          elisabeth torberbt               6 OK Alehof                  1:26:31          
   28          Yvonne Svensson           54    20 OK Kullingshof             1:27:56          
   29          Eva Westerholm            48    20 OK Skogshjortarna          1:32:19          
   30          Calle Blomberg            59     6 Göteborg-Majorna OK        1:32:31          
   31          Carina Ehrencrona               18 Västvärmlands OK           1:34:15          
   32          Lotta Leman               59     6 Göteborgs Skidklubb        1:35:58          
   33          Carola Kilin                     6 IF Marin Väst              1:39:32          
   34          Bengt Mohlin              44     6 Göteborgs Skidklubb        1:43:08          
   35          Karin Max                        6 Frölunda OL                1:50:22          
   36          Magdalena Agrell          65     6 Sävedalens AIK             1:51:22          

               Jenny Wohlander                  6 Frölunda OL               Ej godk.          
               Elin Svensson             80    20 OK Kullingshof            Ej godk.          
               irene kullner                   20 OK Skogshjortarna         Ej godk.          
               Karl Hellberg             92     6 FK Herkules               Ej godk.          



Öppen 5  (27)  4110 m                      

    1          johan sanberg                    6 Tolered-Utby Ol-klubb        45:27 B        
    2          Eva Olsson                58     6 Lerums SOK                   45:35 B        
    3          peter roos                       6 OK Landehof                  46:51 B        
    4          Dennis Andersson          54     6 Tolered-Utby Ol-klubb        47:42 B        
    5          klas adolfsson                  20 IK Ymer                      51:09 B        
    6          Niclas Andersson          86     6 Tolered-Utby Ol-klubb        52:07 B        
    7          Bror Palgrim              68    20 Vänersborgs SK               52:17 B        
    8          Kent Pettersson                  6 IFK Göteborg                 53:57 B        
    9          Algot Allan Hansson       40     6 Kungälvs OK                  54:31 B        
   10          Jonas Larsson             75    18 Degerfors OK                 58:22 B        
   11          Christina Björkqvist            14 Brittatorps TK               58:42 B        
   12          Mikael Nömm                        Klubblös                   1:00:21          
   13          Erika Asp                 69     6 FK Herkules                1:01:10          
   14          Thomas Hellberg                  6 FK Herkules                1:05:37          
   15          Jonas Ledelius            60     6 IK Uven                    1:11:24          
   16          Roger Walderstedt         70    20 OK Skogshjortarna          1:11:38          
   17          Tina Ledelius             65     6 IK Uven                    1:12:13          
   18          Bo Cederlöf                     12 KFUM Örebro                1:14:01          
   19          mikael kuhlin                    6 Göteborg-Majorna OK        1:18:55          
   20          Karin Cederlöf            48    12 KFUM Örebro                1:19:11          
   21          Lennart Svensson          54    20 OK Kullingshof             1:21:16          
   22          Karin Wahlgren            57     6 Sjövalla FK                1:22:05          
   23          Maria Andersson                    Klubblös                   1:22:39          
   24          Ann-Christine Borg        46     6 Frölunda OL                1:25:54          

               Anders Ekberg             52    20 Markbygdens OK            Ej godk.          
               Catarina Blomberg         61     6 Göteborg-Majorna OK       Ej godk.          
               Börje Öberg               63    20 OK Skogshjortarna         Ej godk.          



Öppen 6  (11)  5150 m                      

    1          Magnus Wall Jungbjer      68     6 Göteborgs Skidklubb          59:27 B        
    2          lotta solmeus                    6 Göteborg-Majorna OK        1:03:19 B        
    3          joakim claesson                 20 IK Ymer                    1:03:55 B        
    4          johan robertsson                   Klubblös                   1:08:00 B        
    5          Jacob Axenborg            77     6 Göteborg-Majorna OK        1:17:06 B        
    6          Marc Vogel                65     6 FK Herkules                1:23:14          
    7          Eva Bergman               51     6 IK Uven                    1:25:52          
    8          Ragnar Bewert             38     6 OK Landehof                1:27:43          
    9          Per Brattberg                    6 Sävedalens AIK             1:32:01          
   10          Björn Anders Molin        51     6 IK Stern                   1:52:22          
   11          Elisabet Hemlin           57     6 IK Uven                    2:00:03          



Öppen 7  (43)  3010 m                      

    1          Anders Leire              74     6 Sävedalens AIK               25:33 B        
    2          Björn Östman              62     6 Göteborg-Majorna OK          28:14 B        
    3          Stefan Johansson          82     6 Göteborgs Skidklubb          33:44 B        
    4          desire rex                73     6 OK Landehof                  34:50          
    5          Kjell Olof Ehrencrona     53     6 IFK Göteborg                 35:38          
    6          Björn Kindberg            50     6 Tolered-Utby Ol-klubb        36:31          
    7          Håkan B Samor             78     6 Sävedalens AIK               37:20          
    8          Sten-Åke Nilsson          52     6 OK Alehof                    37:41          
    9          Krister Wessmark          63    20 OK Flundrehof                39:01          
   10          Helena Bengtsson          67     6 Göteborg-Majorna OK          39:20          
   11          Anna Broberg              88     6 IF Marin Väst                39:41          
   12          Hans Garmer               59     6 Göteborg-Majorna OK          41:52          
   13          Kristina Wall Jungbjer    67     6 Göteborgs Skidklubb          41:53          
   14          Lena Rabe Josefsson       95     7 Fjärås AIK                   43:17          
   15          Conny Wernersson          47    20 OK Orinto                    43:32          
   16          Lars-Erik Gadde           45     6 Göteborg-Majorna OK          47:36          
   17          Johanna Rönnqvist         78     7 OK Löftan                    47:38          
   18          Louise Jonsson            90    14 Eksjö SOK                    48:28          
   19          Frida Stolt               86    20 Vänersborgs SK               49:12          
   20          Stig Dahlgren             45     6 Göteborg-Majorna OK          49:29          
   21          Inga-lisa Axenborg        47     6 Göteborg-Majorna OK          50:00          
   22          Lena Hörberg              69     6 IK Stern                     50:35          
   23          Patrik Björqvist                14 Brittatorps TK               51:21          
   24          Therese Persson           79     6 Göteborg-Majorna OK          51:51          
   25          Jenny Rönnqvist                  7 OK Löftan                    52:41          
   26          Eva-lotta Westberg               6 Göteborg-Majorna OK          52:43          
   27          Bo Göran Holmberg         49     6 Göteborg-Majorna OK          54:15          
   28          Ronny Ragnarsson          45    20 OK Skogshjortarna            56:06          
   29          Roland Larsson            49     6 Tolered-Utby Ol-klubb        56:18          
   30          Sara Lindgren                    6 IFK Göteborg               1:00:14          
   31          Lars-Göran Georg Cullbr   41     6 IK Stern                   1:01:01          
   32          Ingrid Margareta Cullbr   45     6 IK Stern                   1:04:30          
   33          Annika Andersson          50    14 SOK Viljan                 1:05:42          
   34          erland max                       6 Frölunda OL                1:07:03          
   35          Birgit Tisell             46     6 IK Stern                   1:08:00          
   36          linda sternö                     6 Frölunda OL                1:09:49          
   37          John Jonsson                     6 OK Landehof                1:10:46          
   38          Lillemor Hallin           40     6 OK Landehof                1:15:03          
   39          Eivor Ylander             34     6 Göteborg-Majorna OK        1:21:48          
   40          Anne-Marie Carlsson       36     6 Sävedalens AIK             1:21:54          

               Kjell Ryberg                     6 IFK Göteborg              Ej godk.          
               Carl-Eric Gustavsson      28    14 Eksjö SOK                 Ej godk.          
               Karin Larsson             55     6 Tolered-Utby Ol-klubb     Ej godk.          



Öppen 8  (29)  4860 m                      

    1          jonas brånalt                    6 AstraZeneca IF Mölndal       45:27 B        
    2          daniel hägerstrand               6 Kungälvs OK                  46:05 B        
    3          patrik akers                     6 Sävedalens AIK               47:05 B        
    4          Stefan Pettersson         63     7 Fjärås AIK                   48:05 B        
    5          Jenny Arvidsson           75     6 IFK Göteborg                 49:16 B        
    6          Stina Strömstedt          78     6 IFK Göteborg                 50:40 B        
    7          Ulf Nykvist                      6 OK Landehof                  51:58 B        
    8          jonas Gunnarsson          88     6 Lerums SOK                   52:20 B        
    9          Robert Vislander          67     2 OK Skärmen                   53:30 B        
   10          Caroline Wilbois                 6 Göteborgs Skidklubb          53:40 B        
   11          Bert Karlsson                    6 IFK Göteborg                 53:59 B        
   12          Karin Rabe                       3 Ulriksbergs IK               54:42 B        
   13          Anna Lövgärd              73     6 OK Alehof                    54:53 B        
   14          Hans Svensson             79    20 OK Kullingshof               55:53 B        
   15          Lars Munther              67     6 Sävedalens AIK               55:58 B        
   16          Maria Frödin              72     6 Sävedalens AIK               56:00 B        
   17          Fredrik Wessmark          91    20 OK Flundrehof                56:46 B        
   18          Tore Sunesson                      Klubblös                   1:02:05          
   19          Peter Abrahamsson               19 SK Björnen                 1:02:12          
   20          kristian adolfsson              20 IK Ymer                    1:07:28          
   21          Joakim Lindkvist                   Klubblös                   1:09:33          
   22          eva samuelsson                   6 Kungälvs OK                1:10:39          
   23          Björn Bältsjö             57     6 Sävedalens AIK             1:10:42          
   24          Lars Engström             71    14 Växjö OK                   1:11:25          
   25          Anders Ådahl                       Klubblös                   1:11:37          
   26          Ann Sundberg                       Klubblös                   1:14:29          
   27          Mats Logren                      6 Sjövalla FK                1:15:50          
   28          Jan Graham                       6 IK Uven                    1:21:14          
   29          Lisbeth Bergagård         60     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:33:39          



Öppen 9  (14)  7140 m                      

    1          tomas pettersson                 6 IFK Göteborg               1:05:09 B        
    2          Herman Rosén                     6 Göteborg-Majorna OK        1:07:48 B        
    3          Mattias Hedfjärd          70    20 Gudhems IF                 1:08:52 B        
    4          martin solmeus                   6 Göteborg-Majorna OK        1:12:19 B        
    5          Per Rosén                 80     6 IK Uven                    1:12:57 B        
    6          Stefan Lund               62    20 OK Orinto                  1:15:49 B        
    7          David Hägg                80     4 Gotlands Bro OK            1:17:22 B        
    8          Jonas Larsson             89     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:17:41 B        
    9          marcus gardelius                 4 Gotlands Bro OK            1:25:00 B        
   10          Jan Granäng               75     6 Kungälvs OK                1:26:35          
   11          Anders Bergman            53     6 IK Uven                    1:28:38          
   12          Anders Carlsson                  6 Göteborg-Majorna OK        1:30:27          
   13          Torbjörn Wikström         47    20 OK Orinto                  1:46:46          

               Johan Zettergren          68     6 Göteborg-Majorna OK       Ej godk.